Zwój poziomy: Biblioteka

Zespół Szkolno - Przedszkolny     w Tłuczani
Kontakt: Tłuczań 157 A, 34 - 114 Brzeźnica, tel.: 33 879 01 08, e-mail: sptluczan@wp.pl

WYKAZ LEKTUR OBOWIĄZUJĄCYCH
W KLASACH I-VIII

Klasa

Autor, Tytuł

KLASA I 

WŁADYSŁAW BEŁZA -  „KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY”,

JULIAN TUWIM -  WIERSZE DLA DZIECI: „LOKOMOTYWA”,

JAN BRZECHWA - MOJE ULUBIONE WIERSZE,

KORNEL MAKUSZYŃSKI - „120 PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA”

KLASA II 

JULIAN TUWIM - WIERSZE WYBRANE: ”SŁOŃ TRĄBALSKI”,

MARIA KONOPNICKA - “O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI”,

WANDA CHOTOMSKA - „LEGENDY POLSKIE”,

ALAN A. MILNE - „KUBUŚ PUCHATEK”,

HUGH LOFTING - „DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA” .

KLASA III 

HANS CH. ANDERSEN - WYBÓR BASNI „DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI“,

 ASTRID LINDGREN - „DZIECI Z BULLERBRYN”, „PATKI I PATYCZKI” .

KLASA IV 

Lektura obowiązkowa: WSZYSTKIE POZYCJE

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa;

Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);

Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody);

Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie;

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

Wybrane wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca: 2 POZYCJE

Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

Frances Hodgson Burnett ,Tajemniczy ogród lub inna powieść;

Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki;

Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

Sat-Okh, Biały mustang;

Joanna Olech, Dynastia Miziołków;

Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży .

KLASA V 

Lektura obowiązkowa:  WSZYSTKIE POZYCJE

Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni;

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje); Powrót taty;

Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny;

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Orfeuszu i Eurydyce, Tezeuszu i Ariadnie;

Bolesław Prus Katarynka;

Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa;

Wybrane wiersze: Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Milosza, Tadeusza Różewicza,

Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.  

Lektura uzupełniająca:  2 POZYCJE 
Andrzej Maleszka  powieść z serii Magiczne drzewo;                             

Lewis Caroll Alicja w Krainie Czarów;                                                       

Mark Twain Przygody Tomka Sawyera;

Bolesław Prus  Kamizelka;

Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

Edmund Niziurski  Sposób na Alcybiadesa;

Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;

Karol May Winnetou;

Wybór innych tekstów kultury.

KLASA VI 

Lektura obowiązkowa:  WSZYSTKIE POZYCJE

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragm. Koncertu Wojskiego);

Ignacy Krasicki Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis;

Jan Brzechwa Lis i jaskółka,

Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy;

John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem;

Biblia – opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych i nierozsądnych, o miłosiernym Samarytaninie;

Mit o Prometeuszu;

Mit o Orfeuszu i Eurydyce;

Wybrane wiersze: Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Milosza,      Tadeusza Różewicza,

Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.

Lektura uzupełniająca:  2 POZYCJE 

Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród;

Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów;

Aleksander Dumas Trzej muszkieterowie;

Olaf Fritsche Skarb Troi;

Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli;

Henryk Sienkiewicz  Janko Muzykant;

Sat-Ok. Biały Mustang;

Edmund Niziurski  Sposób na Alcybiadesa;

Ewa Nowak  Pajączek na rowerze;

Bolesław Prus  Kamizelka;

Marcin Kozioł  Skrzynia Władcy Piorunów

Cornelia Funke Atramentowe serce;

Brandon Mull Baśniobór.

KLASA VII 

Lektura obowiązkowa: WSZYSTKIE POZYCJE

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

Juliusz Słowacki, Balladyna

Aleksander Fredro, Zemsta

Jan Kochanowski, wybór fraszek i pieśni

Ignacy Krasicki, Żona modna

Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika,  Świtezianka , II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie                                                                                                                                                     

Henryk Sienkiewicz Latarnik

Charles Dickens, Opowieść wigilijna

Wybrane wiersze: Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza.                                                                                                                      

Lektura uzupełniająca: 2 POZYCJE

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna

Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

Helena Keller, Widzieć przez trzy dni

Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)

Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

Melchior Wańkowicz, Monte Cassino  (fragmenty)

Wybór innych tekstów kultury.

KLASA VIII 

Lektura obowiązkowa: WSZYSTKIE POZYCJE

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

Jan Kochanowski, wybrane treny, w tym tren I, V, VII i VIII

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

Sławomir Mrożek, Artysta

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty),  Tędy i owędy ( wybrany reportaż)

Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

Wybrane wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,  Stanisława Barańczaka, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lektura uzupełniająca: 2 POZYCJE

Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach

Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego(fragmenty)

Suzanne Collins, Igrzyska śmierci

Arkady Fiedler, Dywizjon 303

Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty)

Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 –5 IV 1945 (fragmenty)

Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym

E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża

Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży

Strona główna