Zwój poziomy: Aktualności

Zespół Szkolno - Przedszkolny     w Tłuczani
Kontakt: Tłuczań 157 A, 34 - 114 Brzeźnica, tel.: 33 879 01 08, e-mail: sptluczan@wp.pl

  

I miejsce w Gminnym Konkursie Profilaktycznym

Uczennica klasy 7 – Julia Stanowska –  zwyciężyła w Gminnym Konkursie Profilaktycznym „Powstrzymaj pijanego kierowcę” w kategorii Prace literackie – proza. 

Podczas uroczystego świątecznego apelu Pan Dyrektor wręczył Julii pamiątkowy dyplom i nagrody.  Udział naszych uczniów w konkursie był jednym z kilku etapów włączenia się szkoły w organizację Gminnego Dnia Profilaktycznego. Julio, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Poniżej przedstawiamy nagrodzone opowiadanie.

„Pamiętna osiemnastka”

Dwa tygodnie temu byłam na osiemnastych urodzinach mojego kolegi Łukasza. Impreza odbywała się w jego domu, było nas zaledwie dziewięcioro. Mimo to, była to bardzo huczna impreza.

Jak to bywa na każdej osiemnastce, również na tej nie zabrakło alkoholu. Łukasz był ostatnim z naszej paczki, który wkraczał w dorosłość i mógł legalnie spożywać napoje wysokoprocentowe. Wieczór był naprawdę fajny, świetnie się bawiliśmy. Kiedy postanowiliśmy zakończyć imprezę               i wrócić do domów, zauważyliśmy, że Marian – najlepszy przyjaciel Łukasza – zniknął.

Wszyscy ruszyliśmy na poszukiwania. Rozdzieliliśmy się, żeby przeszukać jak największy obszar. Po godzinie Radek przysłał wiadomość, że znalazł Mariana. Poczuliśmy ulgę. Po chwili spotkaliśmy się w umówionym miejscu. Marian był pijany, siedział na chodniku przed domem Łukasza. Był bardzo pobudzony, chciał wracać do domu motocyklem. Na szczęście nie był w stanie na niego wsiąść i utrzymać równowagi. Chłopcy szybko wybili mu ten pomysł z głowy twierdząc, że w takim stanie prędzej kogoś zabije, niż dotrze do domu. Zamówiliśmy taksówkę.

Kiedy jechaliśmy do domu, mijaliśmy okropny wypadek. Na drodze leżał przewrócony motocykl, obok – pod czarnym workiem –  zauważyliśmy ofiarę. Niestety nie żyła. Kierowca taksówki powiedział nam, że motocyklista był pijany. Nie zauważył nadjeżdżającego samochodu ciężarowego     i wjechał wprost pod koła. Zginął na miejscu.

Marian podziękował nam za to, że powstrzymaliśmy go przed jazdą po pijanemu. Obiecał, że już nigdy nie weźmie do ust alkoholu. Gdyby nie nasza reakcja, to on mógł  wtedy leżeć na drodze. Na samą myśl krew mrozi mi w żyłach… Cieszę się, że zmądrzał. W końcu NO PROMIL, NO PROBLEM. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać.

                                                                        Julia Stanowska, klasa VII

<< powrót